ELA از روی گفت‌وگوی محاوره‌ای محیط الگو برداری کرده است. یک گفت‌وگو بین دو فرد A و B بدین صورت است که ابتدا A (کامپیوتر) چیزی می‌گوید و سپس B (کاربر) به آن پاسخ می‌دهد و این روال ادامه می‌یابد در ELA طرف گفت‌وگوی ما کامپیوتر است. در گفت‌وگو با ELA کاربر کنترل گسترده‌ای بر روی کامپیوتر دارد و این بر فرایند آموزش کمک می‌کند.

مراحل زیر در روند یک واحد گفت‌وگو (سؤال و جواب) در ELA اتفاق می‌افتد:

۱) ابتدا کاربر کلید خواندن را فشار می‌دهد و کامپیوتر کاربر را برای گفتن جمله‌ای راهنمایی می‌کند.

۲) تا زمانی که کاربر کلید خواندن را کلیک نکرده است می‌تواند به جواب فکر کند. اما ۹۵% کاربران در برخورد اول قادر به ارائه پاسخ صحیح نیستند در این حالت بدون آنکه زمان زیادی صرف شود بایستی کلید خواندن را دوباره کلیک کنیم تا جواب گفته شود.

نکته: در راهنما فقط و فقط یک جواب وجود دارد.

۳) اما در برخورد دوم و سوم کاربر قادر خواهد بود که جواب صحیح را تکرار کند.

۴) بعد از این که کاربر جواب را گفت بایستی دوباره کلید خواندن را کلیک کرده و جواب کامپیوتر را نیز بشنود و در ذهن خود جوابش را با کامپیوتر مقایسه کند اگر جوابش چه از لحاظ تلفظ و چه از لحاظ جمله‌بندی صحیح نیست دقت نمایید که در دفعات بعدی آن را اصلاح نمایید.

نکته: در دنیای واقعی نیز چنین است، فرض کنیم، با یک دوست انگلیسی زبان صحبت می‌کنیم اگر جمله‌ای را غلط بگوییم او سعی می‌کند با تکرار جمله صحیح به ما کمک کند.

این پروسه ساده یادگیری جملات است که با استفاده از روش گفت‌وگو (کنش ـ واکنش) صورت می‌پذیرد. امکانات گسترده نرم‌افزار در تسهیل این فرایند طراحی شده و کاربران نیز می‌توانند تغییرات عمده‌ای را روی آن اعمال نمایند و برای خود روش آموزشی منحصر به فردی طراحی نمایند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • کد امنیتی *